logo
pomiary projekty ustroje-akustyczne Ustroje oferta realizacje kontakt

Adaptacja akustyczna - Radom

Radom mini

      Adaptacja pokoju odsłuchowego w salonie dziennym. Tym razem bez zabudowy na całej ścianie za kolumnami zasłoniętej tkaniną. Po bokach TV dyfuzory 1D ze sklejki. Natomiast przed TV na czas odsłuchu stawiany jest dodatkowy dyfuzor ze styropianu. Na bocznych ścianach w miejscu pierwszych odbić są pochłaniacze odbijające wysokie częstotliwości. Na suficie zastosowałem ustroje również odbijajace wysokie częstotliwości, ponieważ są one naturalnie pochłaniane przez dywan i umeblowanie, więc dodatkowe ich niwelowanie było by bardzo niekożystne. W rogach ściany tylnej znalazły się pułpaki basowe, schowane za zasłonami.

     Jak widać na wykresie (ostatnie zdjęcie w galerii), przy użyciu 12 odpowiednio dobranych ustrojów udało się uzyskać referencyjny czas pogłosu.

     Użyte ustroje:
- dyfuzory 1D na ścianie przedniej
- ustroje pochłaniająco-rozpraszające na ścianach bocznych
- pochłaniacze strojone na niskie częstotliwości w rogach
- pochłaniacze strojone na suficie

 

Pełna adaptacja akustyczna pomieszczenia na poddaszu.

Użyte ustroje:
- dyfuzory 1D i 2D
- pochłaniacze strojone
- pułapki basowe (rezonatory Hermholtza)

Największym problemem w pomieszczeniu było echo pomiędzy ścianą przednią i tylną. Duże połacia skosów wysysały bas z pomieszczenia oraz dodatkowo odbijały fale wzdłuż pomieszczenia zwiększając pogłos.
W celu eliminacji echa zastosowałem dyfuzory na ścianie przedniej 1D, na tylnej 2D. Na skosach umieściłem dyfuzory 1D wzdłuż pomieszczenia, aby fale padające na skosy odbijać w płaszczyźnie 180 stopni. Aby odzyskać bas zastosowałem pochłaniacze szerokopasmowe i dwa rezonatory Hermholtza. Bas się pojawił. Przy 45Hz udało się odzyskać nawet 25dB. Jednak pierwsze oktawy dalej grały ciszej, względem reszty pasma stąd dodanie subwoofera do systemu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem